Coś dla wielbicieli historii i nie tylko – najciekawsze muzea Rzeszowa i okolic

Słysząc muzeum od razu na myśl przychodzi budynek, mniejszy bądź większy, w którym zgromadzone są różne eksponaty z przeszłości. Zależnie od tematyki oczami wyobraźni widzimy obrazy, zabytkowe rzeczy codziennego użytku, ubrania, meble, broń, może jakieś maszyny. Generalnie wszystko co wiąże się z narodową historią. Wielu osobom, szczególnie młodszym, takie miejsce kojarzy się z nudną wycieczką szkolną lub w pewien sposób wymaganym punktem w czasie zwiedzania danego regionu. Są jednak takie miejsca na Podkarpaciu, w których pojęcie muzeum historii miasta Rzeszowa i okolic wkracza w całkowicie inny wymiar.

Rzeszowskie muzea

Bogata historia Rzeszowa nie pozwala przejść koło siebie obojętnie. W samym mieście znajduje się wiele muzeów w ich standardowym rozumieniu, jak Muzeum Okręgowe w pięknym zabytkowym kompleksie popijarowskim, Muzeum Techniki i Militariów czy Muzeum Skarbów Matki Ziemi. Gromadzą one różnego rodzaju eksponaty związane z ziemią rzeszowską i dziejami narodu Polskiego z różnych epok. Nawet sprzed naszej ery. Jednak szczególnie ciekawe i przykuwające największą uwagę muzea na terenie miasta są dwa.

Jednym z nich jest Muzeum Dobranocek i wbrew pozorom nie wpisuje się tylko w atrakcje dla dzieci. Rzeszów przejął zbiory w 2008 roku i umieścił je w budynku niedaleko Rynku. Poza lalkami, które były bohaterami dobranocek, ekspozycje przedstawiają również scenariusze, obrazki czy szpule filmów. Muzeum bajek w Rzeszowie przypomina dorosłym czasy dzieciństwa, a dzieci zapoznaje z postaciami, które uwielbiali ich rodzice. Fajna „podróż” dla całej rodziny.

Drugie muzeum, które wybiega poza ramy standardowego to piwnice rzeszowskie. Mieszczące się pod miejskim Rynkiem korytarze i wnęki, służące kiedyś jako magazyny, zakłady produkcyjne lub schrony, tworzą prawie 400 m trasy. Zgromadzone w nich eksponaty opowiadają historię miasta sięgającą średniowiecza. Można tam zobaczyć między innymi broń białą i palną, przedmioty codziennego użytku zbroje rycerskie oraz herby. Na zwiedzanie tego muzeum dobrze zabrać sweter – niektóre ekspozycje znajdują się na głębokości 10 m i nawet w lecie potrafi być tam chłodno.

Skanseny powiatu rzeszowskiego

Dokładnie tak. Skanseny to miejsca, które posiadają status muzeum, ale ich ekspozycje są o wiele większe i wymagają stanowczo większych powierzchni. Pierwsze muzeum na wolnym powietrzu powstało w Szwecji pod koniec XIX wieku i niedługo potem zawitało również do Polski. Na terenie powiatu rzeszowskiego istnieje kilka skansenów, które warto odwiedzić.

Skansen w Kolbuszowej

Wiatrak koźlak z Trzęsówki z ok. 1910 r. w Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego. Kolbuszowa. Fot.: Michał Bosek

Jednym z najsłynniejszych skansenów w tym rejonie jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Zwiedzając to miejsce można zobaczyć, jak wyglądało życie ludności zamieszkującej tereny powiatu rzeszowskiego na przełomie XIX i XX wieku. Poza budynkami, charakterystycznymi dla polskiej prowincji z tego okresu, teren obejmuje również pola, łąki czy pastwiska. Żyją tam również zwierzęta, które były nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu. Dodatkowo skansen organizuje pokazy rzemiosła, prac polowych czy pieczenia chleba. Dzięki temu muzeum na wolnym powietrzu rzeczywiście przenosi w czasie.

Park Historyczny w Bliźnie

Wyjątkowy skansen na Podkarpaciu, szczególnie dla małych i dużych chłopców. Ten nietuzinkowy park historyczny znajduje się w miejscu, gdzie znajdował się niemiecki poligon broni rakietowej. W centralnym punkcie można zobaczyć makietę rakiety z czasów II wojny światowej, a cały teren stylizowany jest na poligon z tego okresu. Baraki, fortyfikacje i umocnienia, które zostały w tym miejscu zaaranżowane pozwalają obaczyć część „zaplecza” przykrej, ale jednak historii naszego narodu.

Muzeum w Przeworsku

To zajmujące 12 ha muzeum to nic innego jak kolejna posiadłość, która należała do rodziny Lubomirskich. Kompleks składa się z pałacu, oranżerii, cudnego ogrodu oraz rozmaitych budynków służebnych i takich, które miały zapewnić wygodne użytkowanie posiadłości, a jednocześnie pokazać prestiż właścicieli. Całość, podzielona na kilka tematycznych ekspozycji, tworzy szczególne muzeum historii miasta Rzeszowa i okolic. Idealne miejsce, aby poczuć klimat barwnego dworskiego życia.

Osada słowiańska w Stobiernej

Ten skansen naprawdę przenosi w czasie. Wybudowana z drewna, ufortyfikowana osada to gród słowiański z prawdziwego zdarzenia. Poza budynkami, które same w sobie tworzą klimat, muzeum na wolnym powietrzu w Stobiernej zapewnia wiele atrakcji. Można spróbować strzelania z łuku, zobaczyć walkę wojów lub wziąć udział w Nocy Kupały. Edukacyjno-rozrywkowy skansen to świetna zabawa dla całej rodziny, a jednocześnie ciekawy sposób poznawania kultury Słowian, od których wywodzi się naród polski.

Na terenie powiatu rzeszowskiego znajduje się wiele ciekawych muzeów, które nie tylko uczą, ale również bawią. Historia, która wielu osobom wydaje się być nudna, ukazywana jest z całkiem nowej perspektywy. Miejsca takie jak skanseny czy parki historyczne to fajna lekcja historii, a jednocześnie doskonałe atrakcje dla dzieci. Rzeszów i okolice zapewniają pełen sukces jeśli chcesz spędzić czas ciekawie i wartościowo.

Author: Rzeszowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *