Kulinarne podróże po kulturze

Pizza to danie znane w wielu krajach. Pozornie może wydawać się, że każda pizza jest podobna: ser, ciasto, dodatki. Z kolei, nic bardziej mylnego, ponieważ bogactwo stylów sporządzenia oraz dodatków pizzy w wielu krajach jest niebywała. Tego typu najbardziej specyficzna potrawa włoskich charakteryzuje się cieńszym ciastem, z listkami świeżo zebranej bazylii, fragmentami mozzarelli oraz pomidorowym sosem. Takie danie na Półwyspie Apenińskim polewane jest olejem oliwkowym.

W rozmaitych rejonach Italii można także wyszukać odmianę Romana z szynką parmeńską oraz prostokątną pizzę z Sycylii, w której obowiązkowo znajdują się czarne oliwki. Znana pizzeria we Wrocławiu również oferuje takie pizze, a dodatkowo ma menu bogatsze o krocie produktów z całego kraju, jak i regionalnych. Przykładową z wersji pizzy, tak samo chętnie wybieranych, jest pizza americana: z chrupkimi rantami oraz delikatnym spodem. We Wrocławiu również można odwiedzić pizzerie podające ten rodzaj pizzy. Jest to na przykład odmiana z Chicago, z wysokimi krawędziami, grubym ciastem, a także z dużą ilością sosu z pomidorów. Sprawdzając, jaka możliwa do zjedzenia jest pizza w pobliżu można także spotkać w menu wpływy z Francji oraz niemieckie. W drugim wypadku pizza jest z dodatkiem boczku i cebuli. To również nawiązuje do rodzimych potraw.

Rodacy często zamawiają pizzę na grubszym cieście, z rozmaitymi produktami dodatkowymi. Nie w każdej sytuacji są one bezpośrednio włoskie, aczkolwiek gdy kogokolwiek zainteresuje najlepsza pizza we Wrocławiu, to z pewnością skieruje uwagę na restauracje, w których faktycznie propozycja dań jest szeroka. Rodacy bowiem lubią przeróżne wariacje pizzy. Bardzo powszechnie oliwa jest zastępowana sosami. Wśród dodatkowych składników znajdują się między innymi takie wyroby spożywcze jak: wieprzowina, salami, czy cebula. Ser to nie zawsze mozarella, niektórzy wolą cheddar.

Sprawdzając, co ma do zaproponowania pizzeria w dzielnicy Borek, dane jest zobaczyć odmienność. Natomiast, nie brakuje także pizzerii, w których można dostać najprostszą pizzę z Italii. Wrocławianie, jednako jak i osoby mieszkające w pozostałych miastach, lubią zamawiać pizzę przez telefon ze popularnych lokali. Z tego względu pizza z dostawą we Wrocławiu również jest z chęcią zamawiana. Udostępnione do zamówienia jest kompletne menu. Jako, że pizzerii w mieście jest ogrom i nie w każdej jest wystarczająco przestrzeni, tego typu wyjście jest rozsądne.

Pizza od dekad jest obecna w gastronomii całego świata i porywa bogactwem kombinacji. Kluczowe jest w niej to, że na płaskim placku dane jest umieścić niemalże wszystko. Stąd każda kultura, w tym polska, opracowuje swoje wersje i rozpowszechnia je w świecie.

Author: Rzeszowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *