Region, jaki stanowi Podkarpacie naturalnie obfituje w szlaki turystyczne. Rzeszów i jego okolice nie stanowią tutaj wyjątku. Pomniki kultury, miejsca pamięci oraz atrakcje przyrodnicze stanowią kwintesencję tego obszaru. To idealne rejony dla miłośników pieszych wycieczek, którym nie straszne jest przemierzenie nawet 100 kilometrów. W okolicach Rzeszowa znajduje się 5 zorganizowanych szlaków turystycznych, które zapewniają jednocześnie obcowanie z naturą i możliwość poznania historii regionu.
Ścieżka przyrodnicza wzdłuż Wisłoka

Najkrótszym szlakiem turystycznym, który znajduje się na terenie Rzeszowa jest ścieżka przyrodnicza. Mająca 6 km trasa rozpoczyna się na Starym Cmentarzu, który został przeniesiony w pobliże rzeki pod koniec XVIII wieku. Obecnie nie „przyjmuje” już nowych lokatorów, ale stanowi niezwykły zbiór zabytków sztuki nekropolitalnej z różnych wieków. Dalej trasa prowadzi przez kilka skupisk drzewnych z rozmaitymi gatunkami roślin i ptaków. Prawdziwa gratka dla ornitologów. Dalej przechodząc przez zaporę na Wisłoku oraz mijając założenia parkowe i skupiska łąkowe (już niestety naruszone ludzką ręką), trasa dochodzi do rezerwatu przyrody „Lisia Góra”. Pozostałość po Puszczy Sandomierskiej zapewnia atrakcje przyrodnicze nie tylko w postaci samego ukształtowania terenu oraz roślinności, która ją tworzyła. Można tu spotkać również rozmaite gatunki zwierząt. Wychodząc z rezerwatu ścieżka prowadzi przez skarpę lessową, która ma bez mała 30 m, aż do przeprawy na wyspę, znajdującą się na rzece. Najciekawsze jest to, że cały szlak turystyczny znajduje się na terenie Rzeszowa.
Dookoła Rzeszowa
Prowadzący przez około 20 miejscowości szlak turystyczny „Dookoła Rzeszowa” to najdłuższy szlak w okolicy miasta i rzeczywiście zatacza koło. Podzielony jest na 5 tras, z których pierwsza zaczyna się w Wilkowyi, a ostatnia w niej kończy, w sumie osiąga długość 120 km. Poza urokami krajobrazu, które niewątpliwie umilają pokonanie szlaku, można również poznać okolice Rzeszowa od strony zabytkowej. Pokonanie za jednym razem 120 km może nie być łatwe, ale podział tras zapewnia łatwy dojazd do Rzeszowa z każdej początkowej lub końcowej miejscowości poszczególnych odcinków. Często ten szlak wybierany jest przez rowerzystów, którzy chcą przemierzyć Rzeszów i okolice oraz ich atrakcje turystyczne na dwuśladzie.
100 km śladem gen. Sikorskiego
To jeden ze szlaków turystycznych, który nawiązuje do jednego z bohaterów narodowych, pochodzących z terenów obecnego powiatu rzeszowskiego. Szlak zaczyna się w Tuszowie Narodowym, w którym urodził się gen. Sikorski i dlatego został nazwany jego imieniem. Trasa wiedzie w większości przez tereny, które można określić jako ciekawe przyrodnicze atrakcje turystyczne w Polsce. Początkowo są to urocze tereny leśno-rolnicze w Niwiskiej, potem miejscowości, których ciekawym punktem jest skansen w Kolbuszowej. Finalnie szlak turystyczny dochodzi do rezerwatu „Bór” koło Głogowa Małopolskiego. Jest to część Puszczy Sandomierskiej, w której znajduje się miejsce upamiętnienia ofiar z czasów II wojny światowej. Jako zielony szlak turystyczny jest stosunkowo łatwy do przebycia.
Szlakiem płk. Lisa-Kuli

To kolejny szlak, który swoje powstanie zawdzięcza postaci historycznej pochodzącej z ziemi rzeszowskiej. Płk. Leopold Lis-Kula urodził się w Kosinie, w której rozpoczyna się szlak. Celem wyznaczenia było upamiętnienie bohatera walk niepodległościowych. Trasa ma długość 39 km i prowadzi przez kilka miejscowości, ostatecznie kończąc się na rzeszowskim Rynku. Szacunkowo pokonanie szlaku zajmuje około 11 godzin. Więc w jeden dzień można poznać okolice Rzeszowa i ciekawe miejsca, które się w nich znajdują. Zabytki, które warto odwiedzić na szlaku to między innymi modernistyczny kościół w Kosinie, skansen w Markowej, taras widokowy w Malawie czy neogotycki kościół na osiedlu Słocina.
Turystyczny maraton
Ciekawym szlakiem, nie tylko ze względu na atrakcje przyrodnicze, ale też zabytki, jest prowadzący z Rzeszowa do Nowej Sarzyny szlak niebieski, określany jako nizinny. Ponieważ jego długość wynosi 42 km można powiedzieć, że podążanie nim to taki „turystyczny maraton”. Ze względu na ukształtowanie terenu szlak jest stosunkowo łatwy do przebycia. Najciekawszą miejscowością na trasie, w której warto zatrzymać się na dłużej, jest Łańcut. Znajdujący się tam kompleks pałacowy ze storczykarnią i parkiem to kolejna posiadłość, pozostawiona przez Lubomirskich. Interesujące będą również z pewnością zabytkowe kościoły i synagogi. Część szlaku może być określana jako ścieżka przyrodnicza, prowadząca przez florystyczne obszary chronione Wydrze i Kołacznia.
Jeśli zastanawiasz się co zwiedzić w okolicach Rzeszowa – oto odpowiedź. Jak przyjrzeć się z bliska to każda miejscowość ziemi rzeszowskiej ma coś ciekawego do zaoferowania. Czy to dla miłośników architektury, entuzjastów historii czy wielbicieli przyrody. Wybierz się na narodowe szlaki turystyczne – Rzeszów zaprasza.